top of page
מהי חוות דעת ספרותית מקצועית
עריכה ספרותית של ספרי ילדים
עריכה ספרותית של ביוגרפיות

על עריכה  ספרותית

עריכה ספרותית, עריכה לשונית והגהה

כתבת ספר, סיפור קצר, סיפור ילדים, נובלה או רומן. השלבים החשובים הבאים להוצאתו לאור הם: עריכה ספרותית, עריכה לשונית והגהה.

ההשקעה הטובה ביותר בספר שלך: כל סופר וסופרת זקוקים לשירותיהם של עורכי ספרים כדי שיערכו את ספריהם. כל ספר שרואה אור עובר: עריכה ספרותית, עריכה לשונית והגהה.אפילו כותבים של רבי־מכר אינם עורכים את ספריהם לגמרי בעצמם. פנייה אל עורך ספרותי או אל עורכת ספרותית לרוב תהיה ההשקעה הטובה ביותר בספר שלך.

בין עריכה ספרותית לבין עריכה לשונית: מעבר לידיעת הלשון העברית על כלליה ועל חוקיה, עריכה ספרותית מחייבת ידע עשיר בספרות לסוגותיה. רק עורכת לשונית בעלת ידע בספרות, תדע לשלב בין חוקי השפה העברית לשפת הספרות, שלעיתים קרובות עוברת עליהם, כדי לבטא הלכי רוח, דמויות חריגות ועוד. 


עריכה ספרותית תמיד מקדימה עריכה לשונית, משום שהיא בוחנת את עיצוב הדמויות, את העלילה ועוד. עריכה ספרותית עוסקת בתוכן כתב־היד. רק אחרי עריכה ספרותית, נעשות עריכה לשונית והגהה.

עורכי ספרות בעלי ידע מקיף בתחום הספרות מפעילים שיקול דעת באשר לעיצוב הדמויות, עיצוב העלילה ושמירה על הקול האישי של הכותב. עוד בנושא זה כתבתי במאמר: עריכת ספרים: עריכה ספרותית, עריכה לשונית ובלשנות.


העצמת כישורי הכתיבה: אם זהו הספר הראשון שכתבת, נוסף על שיפור כתב־היד שלך, חידוד העלילה, המסרים והדמויות,  עריכה ספרותית תעצים את כישורי הכתיבה שלך ותקנה לך ידע יקר ערך ומיומנויות שיסייעו לך לכתוב את הספר הבא שלך. על השלבים בתהליך הוצאה לאור של ספר ועל האפשרויות השונות כתבתי באריכות כאן: עריכה, עימוד, הדפסה, והפצה – איך להוציא לאור ספר?


עריכה ספרותית  מלאה לכתב־יד כוללת: לקטורה, חוות דעת ספרותית מקצועית על הספר שלך, עריכה ספרותית, עריכה לשונית ושלושה סבבי הגהה. למעשה אלו הם ארבעה שלבים בתהליך העריכה וההוצאה לאור של כל ספר.  הקפדה על שלבי עריכה אלה, מבטיחה שהספר שלך יראה אור בגרסתו הטובה ביותר. 

עם זאת, לפני מסירת כתב־היד לעריכה ספרותית מקצועית, אני ממליצה לך לנסות לערוך אותו בכוחות עצמך.  מחיר עריכה ספרותית לכתב־יד נקבע לא רק על פי האורך שלו אלא גם על פי מידת העריכה הנדרשת. ככל שכתב־היד שלך, יהיה מהודק וכתוב היטב, התשלום עבור עריכה ספרותית יקטן. כדי לסייע לך כתבתי את המאמר:
איך לערוך בכוחות עצמך את הספר שכתבת?

עריכה  ספרותית שמתאימה לסגנון שלך

Loft Studio

עריכה ספרותית מעולה מותאמת לסגנון הכתיבה שלך. עורכים ספרותיים מומחים ישמרו על הנימה שבה תיארת את האירועים בכתב־היד, כך שקולך יישמע.

מבחינה זו עריכה ספרותית שונה מעריכה לשונית. בנושא זה אני ממליצה לקרוא את המאמר: 
עריכת ספרים: עריכה ספרותית, עריכה לשונית ובלשנות.

עריכה ספרותית מעשירה את הלשון, מחדדת את ההתרחשויות המתוארות בכתב־היד ואת עיצובן של הדמויות. תפקידה של עריכה ספרותית הוא ללטש את היצירה על מרכיביה: עלילה, דמויות, שפה ועוד. אבל בשום פנים ואופן לא לבטל את הקול האישי שלך.


גם אם נראה לך שכתב־היד שלך שלם
ואינו צריך לעבור עריכה ספרותית יסודית, כדאי לך לפנות אל עורכת ספרותית או אל עורך ספרותי כדי לקבל חוות־דעת ספרותית מקצועית על כתב־היד שלך. 

גם סופרים ידועים מוציאים לאור את ספריהם רק אחרי שאלה עברו עריכה ספרותית, עריכה לשונית והגהה על־ידי עורכי ספרים מנוסים: עורכים ספרותיים, עורכים לשוניים ומגיהים.

באפשרותך לפנות אל עורך ספרותי או אל עורכת ספרותית העובדים עם הוצאות ספרים, אל עורכים עצמאיים ואל בני משפחה וחברים, כדי לקבל חוות דעת על עבודתך.

האמת, אין דרך אחת לערוך את כתב-היד שלך ולהוציאו לאור כספר אלא דרכים רבות
ואנשים רבים יכולים לסייע לך בכך, כמו עורכי ספרים, קוראי בטא ועוד.

מהי חוות דעת ספרותית מקצועית?

עריכה ספרותית יכולה להתחיל ממתן חוות דעת.  חוות דעת ספרותית היא גם השלב הראשון בליווי כתיבה.

חוות דעת ספרותית נכתבת לאחר קריאה יסודית של כתב־היד ושימת לב קפדנית למספר וללשונו, לעיצוב הדמויות ולארגון העלילה. חוות דעת ספרותית היא מסמך המשקף לך, כיצד קורא חיצוני מבין את הסיפור או הספר שכתבת; אילו מחשבות, רעיונות, חוויות ותפיסות עולם עולים מן הספר או מן הסיפור? למי הוא מיועד, איך ללטש את מסריו ועוד. 

חוות דעת ספרותית כוללת יכולה לתת לך מושג על האופן שבו כתב־היד שלך יתקבל בהוצאות ספרים ואף יותר מזה – המלצות לשיפורו. בחוות דעת ספרותית נכללות המלצות לשיפור הטקסט המותאמות לכותבים: כיצד לחדד את התמות, איך לארגן את העלילה כיצד לעצב דמויות אמינות או לחזק את אמינותן ועוד. קרא עוד על הנקודות שחוות דעת ספרותית מקצועית מתייחסת אליהן בדף לקטורה חוות דעת.

עריכה ספרותית לספרי ילדים

עריכה ספרותית של ספרי ילדים מתווכת בין עולמו של הכותב המבוגר לעולמו של הקורא הילד.

עם זאת היא מעשירה את הלשון ובוחנת את מהימנות המספר, את מורכבות העלילה ועוד. נוסף על  ההבדל הבסיסי בין עולמם של המבוגרים לעולמם של הילדים, יש לזכור כי אורח החיים של הילדים בימינו שונה  מאורח החיים שלנו בילדותינו  לרבים מהילדים כיום יש טלפונים סלולריים, טאבלטים וגישה לאינטרנט.

יתרה מזאת, במרוצת השנים חלו תמורות רבות בספרות ילדים; את הטון הדידקטי שרווח בספרות ילדים שנכתבה בשנות השישים והשבעים, מחליפה היום נימה אישית יותר של המספר, רצון לעניין ולסקרן, לסקרן ולשעשע. וכך לגעת בעולמו של הילד ולרגש אותו. זהו הקו המנחה את עבודתי כעורכת ספרות ילדים.

ספרי ילדים אהובים הם ספרים המתחברים אל עולמו של הילד, מתייחסים לשאלות המעסיקות אותו. כמובן, עריכה ספרותית של ספר ילדים אין משמעה ויתור על המסרים המורכבים שאתם מבקשים להעביר לילדים.  עם זאת, עריכה ספרותית מעדנת את הטונים ומשפרת את הקראות של הספר. על תהליך עריכת ספרי הילדים תוכלו לקרוא בהרחבה ומעט על ההיסטוריה של ספות ילדים תוכלו לקרוא במאמרים שלפניכם.

עריכה ספרותית של ביוגרפיות

עריכה ספרותית של ביוגרפיות

ביוגרפיה היא סוגת ספרות, מכאן תרומתה הרבה של עריכה ספרותית ושל עורכים ספרותיים לכתיבת ביוגרפיה.
 

נוסף על עובדות בסיסיות, ביוגרפיה, כמו ספרות, מתארת במילים את החוויה