top of page
מהי חוות דעת ספרותית מקצועית
עריכה ספרותית של ספרי ילדים
עריכה ספרותית של ביוגרפיות

על עריכה  ספרותית

נירית11_edited.png

כתבת ספר, סיפור קצר, סיפור ילדים, נובלה או רומן. השלבים החשובים הבאים להוצאתו לאור הם: עריכה ספרותית, עריכה לשונית והגהה.

ההשקעה הטובה ביותר בספר שלך: כל סופר וסופרת זקוקים לשירותיהם של עורכי ספרים כדי שיערכו את ספריהם. כל ספר שרואה אור עובר: עריכה ספרותית, עריכה לשונית והגהה.אפילו כותבים של רבי־מכר אינם עורכים את ספריהם לגמרי בעצמם. פנייה אל עורך ספרותי או אל עורכת ספרותית לרוב תהיה ההשקעה הטובה ביותר בספר שלך.
 
בין עריכה ספרותית לבין עריכה לשונית:
 מעבר לידיעת הלשון העברית על כלליה ועל חוקיה, עריכה ספרותית מחייבת ידע עשיר בספרות לסוגיה.


עריכה ספרותית תמיד מקדימה עריכה לשונית, משום שהיא בוחנת את עיצוב הדמויות, את העלילה ועוד. עריכה ספרותית עוסקת בתוכן כתב־היד. רק אחרי עריכה ספרותית, נעשות עריכה לשונית והגהה.

עורכי ספרות בעלי ידע מקיף בתחום הספרות מפעילים שיקול דעת באשר לעיצוב הדמויות, עיצוב העלילה ושמירה על הקול האישי של הכותב. עוד בנושא זה כתבתי במאמר: עריכת ספרים: עריכה ספרותית, עריכה לשונית ובלשנות.


העצמת כישורי הכתיבה: אם זהו הספר הראשון שכתבת, נוסף על שיפור כתב־היד שלך, חידוד העלילה, המסרים והדמויות,  עריכה ספרותית תעצים את כישורי הכתיבה שלך ותקנה לך ידע יקר ערך ומיומנויות שיסייעו לך לכתוב את הספר הבא שלך. על השלבים בתהליך הוצאה לאור של ספר ועל האפשרויות השונות כתבתי באריכות כאן: עריכה, עימוד, הדפסה, והפצה – איך להוציא לאור ספר?

עריכה  ספרותית שמתאימה לסגנון שלך

Loft Studio

עריכה ספרותית מעולה מותאמת לסגנון הכתיבה שלך. עורכים ספרותיים מומחים ישמרו על הנימה שבה תיארת את האירועים בכתב־היד, כך שקולך יישמע.

מבחינה זו עריכה ספרותית שונה מעריכה לשונית. בנושא זה אני ממליצה לקרוא את המאמר: 
עריכת ספרים: עריכה ספרותית, עריכה לשונית ובלשנות.

עריכה ספרותית מעשירה את הלשון, מחדדת את ההתרחשויות המתוארות בכתב־היד ואת עיצובן של הדמויות. תפקידה של עריכה ספרותית הוא ללטש את היצירה על מרכיביה: עלילה, דמויות, שפה ועוד. אבל בשום פנים ואופן לא לבטל את הקול האישי שלך.


גם אם נראה לך שכתב־היד שלך שלם
ואינו צריך לעבור עריכה ספרותית יסודית, כדאי לך לפנות אל עורכת ספרותית או אל עורך ספרותי כדי לקבל חוות־דעת ספרותית מקצועית על כתב־היד שלך. 

גם סופרים ידועים מוציאים לאור את ספריהם רק אחרי שאלה עברו עריכה ספרותית, עריכה לשונית והגהה על־ידי עורכי ספרים מנוסים: עורכים ספרותיים, עורכים לשוניים ומגיהים.

באפשרותך לפנות אל עורך ספרותי או אל עורכת ספרותית העובדים עם הוצאות ספרים, אל עורכים עצמאיים ואל בני משפחה וחברים, כדי לקבל חוות דעת על עבודתך.

האמת, אין דרך אחת לערוך את כתב-היד שלך ולהוציאו לאור כספר אלא דרכים רבות
ואנשים רבים יכולים לסייע לך בכך, כמו עורכי ספרים, קוראי בטא ועוד.

מהי חוות דעת ספרותית מקצועית?

עריכה ספרותית יכולה להתחיל ממתן חוות דעת.  חוות דעת ספרותית היא גם השלב הראשון בליווי כתיבה.

חוות דעת ספרותית נכתבת לאחר קריאה יסודית של כתב־היד ושימת לב קפדנית למספר וללשונו, לעיצוב הדמויות ולארגון העלילה. חוות דעת ספרותית היא מסמך המשקף לך, כיצד קורא חיצוני מבין את הסיפור או הספר שכתבת; אילו מחשבות, רעיונות, חוויות ותפיסות עולם עולים מן הספר או מן הסיפור? למי הוא מיועד, איך ללטש את מסריו ועוד. 

חוות דעת ספרותית כוללת יכולה לתת לך מושג על האופן שבו כתב־היד שלך יתקבל בהוצאות ספרים ואף יותר מזה – המלצות לשיפורו. בחוות דעת ספרותית נכללות המלצות לשיפור הטקסט המותאמות לכותבים: כיצד לחדד את התמות, איך לארגן את העלילה כיצד לעצב דמויות אמינות או לחזק את אמינותן ועוד. קרא עוד על הנקודות שחוות דעת ספרותית מקצועית מתייחסת אליהן בדף לקטורה חוות דעת.

עריכה ספרותית לספרי ילדים

עריכה ספרותית של ספרי ילדים מתווכת בין עולמו של הכותב המבוגר לעולמו של הקורא הילד.

עם זאת היא מעשירה את הלשון ובוחנת את מהימנות המספר, את מורכבות העלילה ועוד. נוסף על  ההבדל הבסיסי בין עולמם של המבוגרים לעולמם של הילדים, יש לזכור כי אורח החיים של הילדים בימינו שונה  מאורח החיים שלנו בילדותינו  לרבים מהילדים כיום יש טלפונים סלולריים, טאבלטים וגישה לאינטרנט.

יתרה מזאת, במרוצת השנים חלו תמורות רבות בספרות ילדים; את הטון הדידקטי שרווח בספרות ילדים שנכתבה בשנות השישים והשבעים, מחליפה היום נימה אישית יותר של המספר, רצון לעניין ולסקרן, לסקרן ולשעשע. וכך לגעת בעולמו של הילד ולרגש אותו. זהו הקו המנחה את עבודתי כעורכת ספרות ילדים.

ספרי ילדים אהובים הם ספרים המתחברים אל עולמו של הילד, מתייחסים לשאלות המעסיקות אותו. כמובן, עריכה ספרותית של ספר ילדים אין משמעה ויתור על המסרים המורכבים שאתם מבקשים להעביר לילדים.  עם זאת, עריכה ספרותית מעדנת את הטונים ומשפרת את הקראות של הספר. על תהליך עריכת ספרי הילדים תוכלו לקרוא בהרחבה ומעט על ההיסטוריה של ספות ילדים תוכלו לקרוא במאמרים שלפניכם.

עריכה ספרותית של ביוגרפיות

עריכה ספרותית של ביוגרפיות

ביוגרפיה היא סוגת ספרות, מכאן תרומתה הרבה של עריכה ספרותית ושל עורכים ספרותיים לכתיבת ביוגרפיה.
 

נוסף על עובדות בסיסיות, ביוגרפיה, כמו ספרות, מתארת במילים את החוויה האנושית על מורכבותה ועל גווניה הרבים. 

 

לכן בכתיבת ביוגרפיה מתבקשת עריכה ספרותית. הביוגרפיה מדגישה היבטים שונים בקורותיו של נושא הביוגרפיה: רגשות, חלומות, שאיפות ועוד. עריכה ספרותית של ביוגרפיה מיטיבה לשרטט את הצדדים הרבים באישיותו של האדם שאת קורותיו היא מתעדת.

עוד על כתיבת ביוגרפיות ראו כאן

ועל ביוגרפיה כסוגת ספרות ראו כאן

ארבע סיבות להיעזר בעורכת ספרותית? 

NIRITEXT | עריכה ספרותית
 1. עורכת ספרותית מיומנת מאתרת במהירות ובדייקנות חוסר אחידות ועלילות משנה, שאינן מובילות לשום מקום. ​

 2. עורכת ספרותית בוחנת את אמינות הדמויות ואת תפקודן בעלילה.

 3. ​עורכת ספרותית מעשירה את הלשון מוצאת חלופות מתאימות למילים החוזרות.

 4. עורכת ספרותית עורכת ומנסחת מחדש פסקאות מסורבלות בשמירה על סגנונך.

 

עורכת ספרותית תמקד את העלילה, תעצב ותחדד אותה. היא תערוך את הספר שלך כך, שייגע בליבם של הקוראים ויסקרן אותם.

איך עובדת עורכת ספרותית

Writing
 • עורכת ספרותית מסדרת את רצף האירועים בסיפור שלך ומארגנת אותם בקשר סיבתי או קשר אחר, כגון זכרונות, אסוציאציות ועוד.​

 • עורכת ספרותית בונה מהאירועים שתיארת עלילה מושכת ומסקרנת. ​

 • עורכת ספרותית דנה איתך בסוגים שונים של מספרים ובהתאמתם לסיפור שלך: מספר יודע כל, מספר דמות, מספר מהימן, מספר בלתי מהימן ועוד. עריכה ספרותית בוחנת אם המספר שבחרתם ואופיו מתאימים לסיפור שכתבת.

 • עורכת ספרותית משוחחת איתך על הדמויות בסיפור שלך ומפתחת אותן איתך.​​

 • עורכת ספרותית מתכננת איתך, כיצד למסור את המידע בסיפור ומתי להשהותו כדי ליצור מתח.​

 • עורכת ספרותית מתכננת איתך, כיצד למסור את המידע בסיפור ומתי להשהותו כדי ליצור מתח.​

 • ​עורכת ספרותית מתאימה לדמויות משלב לשוני: תיאור העולם מנקודת מבטו של ילד, לדוגמה, לא ייכתב במשלב לשוני גבוה, כפי שהוויה צבאית לא תיוצג בלשון מליצית.​

 • עוד על כתיבת ספרות אפשר לקרוא ברשימה: עריכה ספרותית

המלצות

ליהי דואני | אבקת הקסמים

נירית צארום, עורכת ספרותית ולשונית מוכשרת בצורה בלתי רגילה, נעימה, קשובה מאוד בתהליך.  כל תיקון, סיעור מוחות והארה של נירית, תרמו להתפתחות נהדרת של ספר הילדים שכתבתי: אבקת הקסמים.

כרמל כהן | ארכימדס וההרפתקה בחצר

התואר ׳אשפית מלים׳ נכתב על נירית צארום וראוי להצמיד לו מונח המתאר את תודעת השירות הגבוהה שלה.

כל הערה שלה, כל תיקון והארה מצידה שיפרו את כתב היד שלי והקפיצו אותו בכמה רמות. 

אלירן מימון | צרעה מנדרינית

נירית צארום ערכה את ספרי השני: ׳צרעה מנדרינית׳. נירית היא עורכת ספרותית ועורכת לשונית מקצועית מאוד, חברה טובה ואישה חכמה מאוד. הרגשתי שהיא מתחברת לספר. וזה מה שסופר צריך.

יעל שומרון | קרן שכ״ל

נירית צארום היא עורכת לשונית מקצועית מצוינת – אינטיליגנטית, רהוטה,יצירתית ורחבת אופקים. נהניתי לעבוד עימה, היא גילתה סבלנות ורגישות והייתה קשובה לבקשותיי המיוחדות. 

מרים מנגד | כי זה קול האדם

נירית צארום תיקנה ושייפה את כתב־היד והפכה אותו לפנינה קריאה וזורמת. על הדרך ובלי מאמץ ניכר ערכה את ספרי. הבינה, חידדה, ודייקה את מחשבותיי ואת מה שניסיתי להעביר אל הכתב.

ד״ר תמר לביא | המכללה האקדמית דרום

התרשמתי מאוד מעבודתה המקצועית, האיכותית והמדוקדקת. לכבוד הוא לי, להמליץ על נירית צארום כעורכת לשונית היודעת היטב את דרישות המקצוע, ועושה את עבודתה על הצד הטוב ביותר.

מה אומרים על העבודה שלי: