top of page
ליווי כתיבה, סדנת כתיבה
מהו ליווי כתיבה
איך מתקיים ליווי כתיבה אישי

האם התגברת על השד הקטן והנודניק המציק לכל כותב וכותבת? לא הקשבת לו כשלחש באוזנך: ״הכתיבה שלך לא מספיק טובה״, ״בשביל מה לכתוב ספר? מי יקרא אותו?״ ליווי כתיבה אישי יעזור לך לנצח אותו – לכתוב ספר ולהוציאו לאור!

NIRITEXT | עריכה ספרותית, עריכה לשונית והגהה

כתיבת ספר משולה למסע יפהפה ארוך אך רב מכשולים ומאתגר. ייתכן שדרכך מתפצלת לנתיבים שונים, במי מהם לבחור? 

כל נתיב הוא קו עלילה, רצף אירועים הקשורים זה לזה בקשר סיבתי או אחר. דמויות מרתקות נקרות בדרכך, יש לך היכרות מלאה עם אחדות מהן עם אחרות היכרות חלקית וכולן השתקפויות שלך עצמך, הרשמים, התחושות והתובנות שלך. 

דמויות אחדות ילוו אותך במסעך מתחילתו ועד סופו, אחרות יצעדו עימך כברת דרך. אחת או שתיים מהן יהיו הדמויות הראשיות, כמה מהן יהפכו דמויות משניות ויהיו דמויות שייכנסו לספר הבא. 

אולי התעכבת זמן רב כשכתבת על דמות יוצאת דופן, על אירוע מורכב ואיבדת את ההקשר, עצרת ולא המשכת לכתוב. אם לא זנחת את החלום להוציא לאור ספר, ליווי כתיבה יסייע לך להתקדם: לפתח את הרעיון הבסיסי שלך, לארגן ארגון ספרותי את החוויה שרצית להעלות על הכתב, את הסיפור המרתק שלך. 

ליווי תהליך הכתיבה יכול לסייע להכריע בין האפשרויות השונות,
איך תתפתח העלילה ואיזו סוגת ספרות מתאימה לסיפור שלך ועוד. ליווי כתיבה יסייע לך לעבור לתחנה הבאה ולהשלים את המסע שהתחלת.

ייתכן  שיש לך אחד או יותר מאלה:

  • ​רעיון בסיסי שאתה רוצה לפתח​.

  • חוויה מכוננת שאתה רוצה להעלות על הכתב.

  • סיפור חיים מרתק שטווית.

  • סיפור ששמעת ונגע בך.

  • עלילה מורכבת להעלות על הכתב.

  • דמויות מעניינות שנוצרו בהשראת אנשים שפגשת והכרת והיית רוצה ליצור. אינטראקציה ביניהן.

  • תובנות מרתקות שהיית רוצה להעבירן הלאה.

NIRITEXT | עריכה ספרותית, עריכה לשונית והגהה

ליווי כתיבה יכול לעזור לך להמשיך במסע הכתיבה המרתק שיצאת אליו, להיחלץ ממחסומי כתיבה, לכתוב ספר ולהוציאו לאור. ליווי כתיבה יכול להיעשות במסגרת סדנת כתיבה אפשרות נוספת – ליווי כתיבה אישי, הבחירה בידך. בהמשך מאמר זה אציג לך את כל מה שרצית לדעת על ליווי כתיבה אישי ויתרונותיו; למי הוא מתאים? במה שונה ליווי כתיבה אישי מסדנת כתיבה, כיצד הוא מתקיים ועוד.

סדנת כתיבה

אם קל לך להיפתח בפני אנשים ולחשוף בפניהם את עולמך האישי, סדנת כתיבה תתאים לך וכמו ליווי כתיבה אישי גם היא תלמד אותך טכניקות כתיבה וארגון העלילה ותחבולות שונות. כמה מהן יכולות להיות רלוונטיות לספר שלך. נוסף על כך סדנת כתיבה היא מקום שבו אפשר לפגוש כותבים וכותבות רבים. כמוך, גם הם רוצים לכתוב ספר ונמצאים בשלבי כתיבה שונים. חבריך לסדנה יתנו לך משובים על כתיבתך ויצפו לקבל ממך משובים על כתיבתם. ֿכאמור, סדנאות כתיבה טובות בייחוד לאלה הרגילים להיפתח בפני אנשים רבים ולשתף אותם באירועים אישיים, בחלומות ובמחשבות עוד לפני שהתגבשו קיבלו את צורתם המלאה כטקסט ספרותי. אפשרות נוספת היא ליווי כתיבה אישי.

NIRITEXT | ליווי כתיבה, עריכת ספרות ולשון

ליווי כתיבה אישי

ליווי כתיבה אישי מתאים לך, אם חשוב לך להתמקד בפיתוח יכולות הכתיבה וההבעה שלך ולא נוח לך להיחשף בפני אנשים רבים. בכוחה של כתיבה ספרותית להביע הלכי רוח ייחודיים שונים, רק כתיבה ספרותית יכולה למסור אותם בצורה מדויקת רהוטה.

ליווי כתיבה משמעותו שכתב־היד שלך ייבחן שוב ושוב בעין מקצועית מנוסה של עורכת בעלת ידע עשיר בתחומי העריכה השונים:
עריכה ספרותית, עריכה לשונית והגהה. היא תלווה אותך ליווי אישי, תציע לך דרכים שונות לפיתוח הדמויות והעלילה ותסייע לך לבחור את הדרך הטובה ביותר בשבילך.
 
ליווי כתיבה מקצועי יסייע לך ללמוד טכניקות כתיבה שיתאימו לאופי הכתיבה שלך וגם ללמוד על החוזקות הייחודיות של כתיבתך, מהן נקודות התורפה ואיך להתגבר עליהן. ליווי כתיבה אישי מתמקד בכתב־היד וביכולות הכתיבה הייחודיות שלך. אם הפסקת לכתוב, ליווי כתיבה אישי ידרבן אותך להמשיך במסע, להמשיך לכתוב ויחדד את הקול שלך.

ליווי כתיבה אישי עשוי להתאים לך במיוחד אם כתבת יומן חיים אישי ויש בדעתך להוציאו לאור כספר ביוגרפיה או בצורת ספר זכרונות (ממואר). יומן חיים אישי הוא חומר גלם מעולה לכתיבת רומן.  עוד בנושא זה תוכל לקרוא במאמר הבא:
עריכה ספרותית: בגוף ראשון – מיומן אישי לספר

איך מתקיים ליווי הכתיבה

ליווי כתיבה מתחיל במסירת חוות־דעת ספרותית מקיפה ומעמיקה על כתב־היד (לקטורה) ופגישות שבמהלכן נקבעת תוכנית עבודה. הפגישות הבאות נעשות במידת הצורך, כאשר לקראת כל פגישה אני קוראת את הטקסט שברצונך לעבוד עליו.

חוות דעת
חוות-הדעת כוללת התייחסות לכל מרכיבי הסיפור: הקול הדובר, רצף האירועים והעלילה, הדמויות והדיאלוגים ביניהן, שפה ולשון. בחוות-הדעת על כתב-היד ניתנות עצות עריכה, נקודות לשימור ונקודות לשיפור בכתב-היד.

תוכנית עבודה
הפגישות הראשונות מיועדות להיכרות אישית, לדיון בחוות הדעת על כתב־היד ובשאלות הרלוונטיות לכתב היד שלך, באיזה סדר לארגן את האירועים, איך לפתח את הדמויות השונות, מהן התמות המרכזיות והקונפליקטים בספר שאתה רוצה לכתוב. ולבניית תוכנית עבודה בהתאם לציפיות שלך מהספר ולשלב הכתיבה

ליווי כתיבה אישי
הפגישות הבאות לאחר קביעת תוכנית כתיבה יתקיימו בהתאם להתקדמות שלך בכתיבה. תפקידו של  ליווי כתיבה אישי הוא לפתור בעיות המתעוררות במהלך הכתיבה ועוצרות אותך. נוכל להתמקד בכתיבת דיאלוג מרתק, בעיצוב דמות מורכבת בעלת רבדים שונים, בפתרון בעיות בלילה ועוד. לכל כותב וכותבת יש קצב משלו, ליווי כתיבה אישי מאפשר לי להנחות אותך בקצב שלך בהתאם לצורך ובזמנך הפנוי.

NIRITEXT | ליווי כתיבה ע״י עורכת ספרות ולשון מקצועית

מהם היתרונות של ליווי כתיבה אישי?

פרטיות 
כתיבה ספרותית היא כתיבה אינטימית. לרוב מעורבת בה חשיפה עצמית גדולה. כותבות וכותבים רבים מתקשים לחשוף את צפונות ליבם, את רגשותיהם ואת האירועים המשמעותיים שהם כתבו או רוצים לכתוב, בפני קבוצה גדולה של אנשים שהם אינם מכירים.

כתיבה טובה היא כתיבה משוחררת ממעצורים. ההיחשפות בפני אנשים רבים בשלבי הכתיבה המוקדמים, עשויה לעצור אותך. ליווי כתיבה אישי יעניק לך פרטיות רבה יותר מאשר סדנה.  


יחס אישי
ליווי כתיבה דורש רגישות רבה מצד המלווה והקשבה לקול האישי של הכותבת או של הכותב בייחוד משום שבטיוטות הראשונות הוא אינו צלול דיו.

סדנאות כתיבה מאכלסות כותבים וכותבות רבים. כל אחד מהם מגיע אל הכתיבה ממקום שונה ורוצה להשמיע את קולו האישי הייחודי. על מנחה הסדנה להתייחס באופן טבעי לכל המשתתפים בסדנה. ליווי כתיבה אישי מאפשר לך לקבל את מלוא ההקשבה ותשומת הלב של המנחה.

 

משוב מקצועי 
ליווי כתיבה אישי, מאפשר לך לקבל משוב מקצועי, מעורכת ספרות ולשון בעלת ידע רחב בספרות ובתחומי דעת מגוונים. בסדנאות כתיבה רבות תקבל משובים מכותבים כמוך, הנמצאים בשלבים שונים של תהליך הכתיבה.

ניתן להשוותם אותם למשובים מאת
קוראי ​בטא. משובים אלה עשויים להאיר לך נקודות מספר, אולם אי אפשר להשוות את דיוקם למשובים שתקבל בתהליך ליווי כתיבה אישי מאת עורכת בעלת ידע נרחב בתחומים: ספרות, עריכה לשונית, עריכה ספרותית, שעיסוקה עריכ
ת ספרים.

התאמה מדויקת של משימות הכתיבה 
ליווי כתיבה אישי משמעותו שהמשימות שתקבל יתאימו לשלב הכתיבה שהגעת אליו, לאופי הכתיבה שלך ולסוגת הספרות שבחרת לכתוב: רומן, נובלה, ספר מתח, ביוגרפיה ועוד.

התאמה ללוח הזמנים שלך  
הבחירה בליווי כתיבה אישי מאפשרת לך לקבוע פגישות בהתאם לצורך ואת מועדן.  ליווי כתיבה אישי נעשה דרך הזום, כך שניתן לקיים את הפגישות בכל מקום גם מהבית.

הוזלת מחירי עריכה ספרותית, עריכה לשונית והגהה 
ליווי כתיבה כולל טיפים שונים בנושאי עריכה.  יישומם יוזיל את מחירם של סבבי העריכה: עריכה ספרותית, עריכה לשונית והגהה.

 איך לבחור ליווי כתיבה – שתי עצות חשובות

  • כימיה עם המלווה – אחד הדברים שיתרמו להצלחתו של ליווי כתיבה, הוא שפה משותפת עם מלווה הכתיבה וקשר אנושי חם ביניכם. כפי שציינתי בסעיף הקודם, כתיבה ספרותית טובה היא כתיבה אישית, משוחררת ממעצורים ולעיתים קרובות חושפנית. אחת הדוגמאות של ליווי כתיבה מוצלח במיוחד הוא ליווי הכתיבה שקיבלה הסופרת נל הרפר לי כשכתבה את יצירת המופת: ״אל תיגע בזמיר״. עוד בנושא זה אפשר לקרוא כאן: סיפורה של תיי הוף – עורכת ספרותית.​

  • כדי למקסם את היעילות של ליוויכתיבה ספרותית, על מלווה כתיבה להכיר לעומקן יצירות ספרות מסוגות שונות. כמו כן עליו לעסוק באחד מתחומי עריכת ספרים. ליווי כתיבה יכול להיעשות על ידי עורך ספורותי או עורכת ספרותית עם נסיון עריכה עשיר. ליווי כתיבה מעולה ידרבן אותך לכתוב בצורה סדירה וממוקדת.

מה היתרונות של ליווי כתיבה אישי
איך לבחור ליווי כתיבה
ליווי כתיבה - ביוגרפיה

ליווי כתיבה – ביוגרפיה 

ליווי כתיבה יכול לסייע לך לכתוב את הביוגרפיה שלך וכן לכתוב ספר זכרונות. ביוגרפיה היא סוגה ספרותית ייחודית העוסקת בקורותיו של האדם. לכן רצוי שליווי כתיבת ביוגרפיה יעשה על-ידי עורכת העוסקת בעריכה על צדדיה השונים: עריכה ספרותית, עריכה לשונית והגהה

מטבע הדברים ביוגרפיה עוסקת בנושאים אישיים מאוד ופעמים רבות, נושאים מטען רגשי המקשה על כתיבתם ועל ארגונם במבנה קוהרנטי. ליווי כתיבה אישי מצד עורכת מנוסה וקשובה יסייע לך להתגבר על מכשולים אלה ולכתוב את סיפור החיים שלך. בעזרת שאלות מנחות, סיפור החיים שלך יועלה על הכתב פסקה אחר פסקה, פרק אחר פרק בדגש על האירועים המכוננים והמרגשים שאירעו בחייך, התובנות שרכשת, הזכרונות, בשביל הדורות הבאים.

bottom of page