top of page
  • תמונת הסופר/ת נירית צארום: עריכת ספרים, ליווי כתיבה

עריכת ספרי ילדים: ג׳ון ניוברי – אבי ספרי הילדים

ג׳ון ניוברי נקרא ״האבא של ספרות הילדים״ אך לא משום שהיה הראשון שפרסם ספרי ילדים. אלא משום שהיה הראשון לשווק ספרי ילדים בהצלחה פנומנלית. סוד הצלחתם של ספרי הילדים שכתב ניוברי, סוחר ובן איכרים, הייתה אהבה אמיתית לילדים, התעניינות בעולמם ורצון לשעשע אותם ולא רק לחנך אותם.


ניוברי הבין שהסוד לכתיבת ספר ילדים כובש לב, הוא בראש ובראשונה הקשבה לילדים, ללשונם, לנושאים שמעסיקים אותם ולדרך הייחודית שבה הם רואים את העולם. במרכזם של ספרי הילדים שכתב, בניגוד לספרים שילדים קראו קודם לכן, עמדו הילדים ולא המבוגרים. דבר שיש לתת עליו את הדעת כאשר עורכים עריכה ספרותית ועריכה לשונית ספר ילדים. עריכת ספרי ילדים דורשת שימת לב ייחודית אל קהל היעד - הילדים, בהיותו שונה מהכותבים.


גישתו של ניוברי לספרי הילדים הייתה מודרנית מאוד ומתאימה גם לימינו. היא מחברת בין רצונם של סופרי ילדים רבים להעשיר את עולמו של הילד עם רצונם לשעשע אותו. בדומה לניוברי גם הם סבורים, כי שעשוע והנאה מעודדים ילדים לקרוא ספרים. ואכן רבים מספרי הילדים שראו אור בהוצאת ניוברי במאה ה-18, זוכים גם היום לעיבודים חדשים.


כאות הוקרה לפעילותו של ג׳׳ון ניוברי ב-1922 החליטה האגודה לשירותי ספרייה לילדים באמריקה להעניק על שמו של ג׳ון ניוברי את הפרס הספרותי הוותיק ביותר לספרות ילדים – מדליית ג׳ון ניוברי (The John Newbery Medal). מדליית ניוברי נחשבת היום לאחד משני הפרסים היוקרתיים ביותר לספרות ילדים בארצות הברית לצד מדליית קולדקוט.


עולם ללא ספרי ילדים

קשה לדמיין עולם ללא ספרי ילדים. אולם בתקופתו של ניוברי כתיבת ספרי ילדים שנועדו לשעשע ילדים ושיווקם בהיקף רחב כל כך, היו רעיונות פורצי דרך. אומנם סיפורי ילדים שסופרו בעל־פה קיימים משחר ההיסטוריה, עוד מהתקופה הרומית ובמאות מאוחרות יותר עם המצאת הדפוס, הודפסו ספרים שנועדו לילדים, כגון סיפורי תנ״ך וסיפורים ״מוסריים״ לילדים. אולם מטרתם של ״ספרי ילדים״ אלה הייתה הוראת שיעורים ולא לבדר ולהנחיל לילדים את אהבת הקריאה. צעירים שהקריאה התחבבה עליהם, קראו ספרים שנכתבו במקורם למבוגרים, כמו אגדות איזופוס, סיפורי פיות, בלדות וגם רומנים פופולריים.


לימוד דרך משחק

בהשפעת הפילוסוף ג׳ון לוק, ניוברי האמין, שמשחק יעודד את הילדים להתנהגות טובה יותר מאשר הטלת משמעת נוקשה באמצעים פיזיים. לוק כתב כי הורים ומורים חייבים קודם כל ללמד ילדים כיצד ללמוד וליהנות מלימודים. דעתו הייתה שהמורה חייב לזכור כי עיסוקו כי לא כל כך בלימוד הילד כל מה שניתן לדעת, אלא לעורר בו את האהבה וההערכה לידע, להעלותו על הנתיב הנכון לרכישת ידע ולשיפור עצמי. לדעת ניוברי, חינוך נוקשה באמצעים פיזיים עשוי לשבור את רוחו של הילד במקום ללמד אותו לחשוב בהיגיון. ברבות השנים ניוברי פרסם יותר ממאה ספרים לילדים והפך ספרי ילדים, סוגה ספרותית לא מוגדרת בזמנו, לסוגה ספרותית פופולרית מאוד עד ימינו. הוא הוציא לאור ספרים שלימדו ילדים את האלפבית, ספרי תמונות, אגדות ומגזינים.


ספרי ילדים שראו אור בהוצאת ניוברימה אפשר ללמוד מעריכתם ומשיווקם?

ספרי הילדים שראו אור בהוצאת ניוברי הקיפו נושאים רבים והיו מסוגות ספרות ילדים מגוונות. ניוברי הוציא לאור ספרי ילדים שכללו שירי ערש ומשחקים; ספרי ילדים מדעיים שפתחו בפני הילדים צוהר לעולם המדע; ספר ילדים הכתוב כנובלה ועוד. ספרי ילדים שראו אור בהוצאת ניוברי זכו להצלחה מסחררת והתפרסמו ברחבי העולם דובר האנגלית, הודות לכך שספרי ילדים אלו נערכו עריכה ספרותית חכמה ששילבה הומור, שעשוע ומשחק לצד ערכיות וידע. יש הטוענים כי מחירם הנמוך יחסית של ספרי ילדים שראו אור בהוצאת ניוברי, תרם אף הוא לתפוצתם הרחבה וכן להיווצרותו של המעמד הבינוני באנגליה במאה ה-18. הורים רבים, לא רק בני המעמד הגבוה, יכלו לרכוש ספרי ילדים לילדיהם. לפניכם כמה ספרים שראו אור בהוצאת ניוברי.


ספר כיס קטן ויפה – ספר ילדים מודרני הראשון

ב-1744 פרסם ניוברי ספר ילדים הנחשב ספר הילדים המודרני הראשון בסדרת ספרי ילדים מוצלחת בהוצאת ניוברי: ספר כיס קטן ויפה המיועד לשעשועם של מאסטר טומי הקטן ומיס פולי היפה עם שני מכתבים מג׳ק הרוצח הענק. ספר ילדים זה זכה לפופולריות עצומה באנגליה ובצפון אמריקה. ב-1762 הודפס בניו-יורק וב-1787 הודפס במסצ׳וסטס.


ספר כיס קטן ויפה (A Little Pretty Pocket Book) היה ספר ילדים מאויר שכלל חרוזים על כל אות אות באלפבית, שירים, סיפורים ומשחקים לילדים. מחירו היה שישה פני ובעבור שני פני נוספים קיבלו הילדים מתנה – הבנים קיבלו כדור חציו אדום וחציו שחור והבנות קיבלו כרית סיכות דומה. הילדים התבקשו לתעד את התנהגותם ולנעוץ סיכה בחלק האדום כדי לציין התנהגות טובה ולנעוץ סיכה בחלק השחור להתנהגות פסולה. היה זה ספר ילדים ראשון שנועד לשעשע את הילדים וללמד אותם באמצעות משחק.הפילוסופיה של ניוטון – ספר מדע לילדים